កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារជាមួយ ប្រតិភូអ្នកជំនាញការ ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) នៅ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ៩ ព្រឹក ថ្ងៃអង្គារ ៩ កើត ខែបឋមាសាឍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៧០ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៦ នៅសាលប្រជុំធំ កសស លោក ស៊ឹង សេណូ នាយក នៃនាយកដ្ឋាន កណ្ណធារ-នាវាចរ លោក សូ សៀង នាយក នៃនាយកដ្ឋាន ផែនការ លទ្ធកម្ម និងស្ថិតិ និងលោក ថៃ ម៉េងលី នាយក នៃនាយកដ្ឋាន ប្រតិបត្តិការទីលានកុងតឺន័រ និងក្រុមការងារ កសស បានបើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ជាមួយប្រតិភូអ្នកជំនាញការ ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) ស្តីពី គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពក្នុងការបង្កើត កែសម្រួល និងចែកចាយផែនទីនាវាចរណ៍អេឡិចត្រូនិក (ENC) សម្រាប់ធានា និងបង្កើនសុវត្ថិភាពក្នុងការធ្វើនាវាចរណ៍

Held a discussion meeting with expert delegation of Japan International Cooperation Agency (JICA)
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 9 AM on Tuesday, 23rd June 2026, at the venue of PAS Conference Room, Mr. Sing Seno, Director of Harbor Master Department, Mr. So Seang, Director of Planning, Procurement, and Statistics Department, and Mr. Thay Mengly ...
June 23, 2026
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 9 AM on Tuesday, 23rd June 2026, at the venue of PAS Conference Room, Mr. Sing Seno, Director of Harbor Master Department, Mr. So Seang, Director of Planning, Procurement, and Statistics Department, and Mr. Thay Mengly, Director of Container Terminal Operation Department, and PAS Working Group, held a discussion meeting with expert delegation of Japan International Cooperation Agency (JICA), regarding the Project for Capacity Development on Electronic Nautical Chart (ENC) Production, Update and Distribution for Navigation Safety Improvement