ថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានជួបពិភ្សាការងារជាមួយគណៈប្រតិភូ ក្រុមហ៊ុន Kobe-Osaka International Port Cooperation (HANSHIN) និងក្រុមហ៊ុន KAMIGUMI លើប្រសិទ្ធិភាពនៃការគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រ នៅ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) នៅវេលាម៉ោង ០២:០០ រសៀល ថ្ងៃពុធ ១៣ រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ នៅសាលប្រជុំតូច លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម កសស តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានជួបពិភ្សាការងារជាមួយគណៈប្រតិភូ ក្រុមហ៊ុន Kobe-Osaka International Port Cooperation (HANSHIN) និងក្រុមហ៊ុន KAMIGUMI លើប្រសិទ្ធិភាពនៃការគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រ នៅ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ

PAS Management Team, held the discussion meeting with the delegation of Kobe-Osaka International Port Corporation (HANSHIN) and KAMIGUMI Co., Ltd regarding the efficiency of the Port Management and Operation of Container Terminal
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) At 02:00 PM on Wenndnesday, 17th May 2023, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. THAY Rithy, Deputy Director-General of Business, Representative of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management Team, held the discussion meeting with the delegation of Kobe-Osaka International Port Corporation (HANSHIN) and KAMIGUMI Co., Ltd regarding the efficiency of the Port Management and Operation of Container Terminal at Sihanoukville Autonomous Port