កិច្ចប្រជុំជាមួយក្រុមសិក្សាវាយតម្លៃ លើជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវការរបស់ប្រទេសជប៉ុន ឆ្នាំ២០២៤ (Japan ODA’s 2024)
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ១០ ព្រឹក ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៧ រោច ខែអស្សុជ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំធំ កសស ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានបើកកិច្ចប្រជុំ ស្តីពីជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវការរបស់ប្រទេសជប៉ុន ឆ្នាំ២០២៤ (Japan ODA’s 2024) ជាមួយនឹងក្រុមសិក្សាវាយតម្លៃ ដឹកនាំដោយ លោក បណ្ឌិត FUJIMURA Manabu, សាស្ត្រាចារ្យ មកពីសកលវិទ្យាល័យ Aoyama-Gakuin

Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 10 AM on Thursday, 24th October 2024, at the venue of PAS Conference Room, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port, and PAS Management ...
Held a meeting regarding Japan’s Official Development Assistance (ODA) 2024
October 25, 2024
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 10 AM on Thursday, 24th October 2024, at the venue of PAS Conference Room, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port, and PAS Management, held a meeting regarding Japan’s Official Development Assistance (ODA) 2024 with an evaluation team, led by Dr. FUJIMURA Manabu, Professor from Aoyama-Gakuin University