ការទទួលស្វាគមន៍នៃការចូលចតនាវាដឹករថយន្តប្រភេទ RORO ឈ្មោះ World Spirit ដែលជាប្រវត្តិសាស្រ្ត និងលើកដំបូង ក្នុងការនាំចូលរថយន្តថ្មីរបស់ក្រុមហ៊ុន Toyota (Cambodia) Co. Ltd
នាព្រឹកថ្ងៃពុធ ៩រោច ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ព.ស២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងសហការីបានចុះទទួលស្វាគមន៍នៃការចូលចតនាវាដឹករថយន្តប្រភេទ RORO ឈ្មោះ World Spirit ដែលជាប្រវត្តិសាស្រ្ត និងលើកដំបូង ក្នុងការនាំចូលរថយន្តថ្មីរបស់ក្រុមហ៊ុន Toyota (Cambodia) Co. Ltd ចំនួន ២៦៩ គ្រឿង តាមមាត់ច្រកកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ។

Welcome the arrival of M/V World Spirit, a RORO wheeled carrier that is a new historical and first event for which Toyota (Cambodia) Co. Ltd
On the Wednesday morning of 26 January 2022: Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in Charges as Business of PAS, and colleagues had came to welcome the arrival of M/V World Spirit, a RORO wheeled carrier. It is a new historical and first event for which Toyota (Cambodia) Co. Ltd had imported the large number of brand new cars with 269 units through the international gate of Sihanouk ville Port.