ការចុះហត្ថលេខាលើកំណត់ហេតុអង្គប្រជុំ ដើម្បីដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ នូវគម្រោងសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសស្តីពី “គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការគ្រប់គ្រង និង ប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រ នៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ-ជំហានទី៣”
នាម៉ោង ១០ ព្រឹក ថ្ងៃចន្ទ ១៥កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ព.ស ២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២, ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់, ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយកកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និង លោកស្រី Kamei Haruko ប្រធានតំណាងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៃប្រទេសជប៉ុន ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បានចុះហត្ថលេខាលើកំណត់ហេតុអង្គប្រជុំ ដើម្បីដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ នូវគម្រោងសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសស្តីពី “គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការគ្រប់គ្រង និង ប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រ នៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ-ជំហានទី៣”។ គម្រោងនេះមានរយៈពេល ៤ ឆ្នាំ ហើយគ្រោងនឹងចាប់ផ្តើមអនុវត្តន៍នៅខែ ឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ។ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និង ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៃប្រទេសជប៉ុន ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ដោយសុទិដ្ឋិនិយមថា គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពកំពង់ផែ-ជំហានទី៣ នេះ នឹងរួមចំណែកធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង នូវការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកំពង់ផែ និង ពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ។

The signed that Record of Discussions to officially launch a Technical Cooperation Project called “The Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation in Sihanoukville Autonomous Port-Phase3”
At 10 AM, Monday 17th January 2022, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port (PAS) and Ms. Kamei Haruko, Chief Representative of Japan International Cooperation Agency (JICA) for Cambodia, signed the Record of Discussions to officially launch a Technical Cooperation Project called “The Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation in Sihanoukville Autonomous Port-Phase3”. This project period is 4 years and expected to commence in early May 2022. PAS and JICA for Cambodia have expressed optimistically that this Port Capacity Development Project-Phase 3 will contribute to further port development and strengthening the competitiveness of PAS.